Да би се остварила промоција националног система акредитације са циљем унапређења квалитета производа и повећања конкурентности наших производа на домаћем и иностраном тржишту, кроз упознавање са значајем и предностима акредитације у оквиру националног и европског законодавства, Акредитационо тело Србије (АТС) је издало брошуре намењене законодавцима, заинтересованим телима за оцењивање усаглашености и корисницима услуга акредитованих тела за оцењивање усаглашености које можете преузети у одељку Брошуре.
Поред стварања адекватне свести о значају акредитације на националном нивоу, потребна је и промоција акредитације на европском, односно светском нивоу коју реализују Европска организација за акредитацију (EA), Међународна организација за акредитацију лабораторија (ILAC) и Међународни форум за акредитацију (IAF) кроз своје брошуре које можете преузети на следећим линковима:
брошуре ЕА
ILAC-ове брошуре
IAF-ове брошуре
АТС објављује три пута годишње и свој Билтен у којем обавештава све заинтересоване стране - кориснике и потрошаче производа и услуга, државне органе, кориснике услуга акредитованих тела за оцењивање усаглашености и тела за оцењивање усаглашености о активностима АТС-а, новостима из области акредитације у раду међународних организација (EA, ILAC, IAF, ISO, ...), новим законодавним решењима, а која се тичу оцењивања усаглашености и акредитације, најавама догађаја, семинара и скупова, важним обавештењима и другим актуелним информацијама.
Из тог разлога вас позивамо да нам, путем електронске поште на адресу: office@ats.rs, пошаљете предлоге тема о којима бисте желели да читате.
Такође, постоји могућност пријављивања за електронску верзију билтена међународних организација за акредитацију (EA/ILAC/IAF):
пријави се за билтен ЕА
пријави се за ILAC-ов билтен
пријави се за IAF-ов билтен
У сврху промоције националног система акредитације и рада акредитованих тела за оцењивање усаглашености Акредитационо тело Србије је издало следеће брошуре како би се различити корисници упознали са акредитацијом и предностима које она пружа, почев од законодаваца (надлежних министарстава), потенцијалних лабораторија које би се акредитовале, будућих клијената већ акредитованих лабораторија, сертификационих и контролних тела, индустрије и других заинтересованих страна у области акредитације:
Акредитационо тело Србије (АТС) три пута годишње објављује свој Билтен у електронској форми који је намењен свим заинтересованим странама - корисницима и потрошачима производа и услуга, државним органима, струковним удружењима, корисницима услуга акредитованих тела за оцењивање усаглашености, као и телима за оцењивање усаглашености. Намера АТС-а је да клијенти, акредитована тела за оцењивање усаглашености, као и подносиоци пријава или друге заинтересоване стране, буду на транспарентан, ефикасан и брз начин упознати са радом АТС-а, поступком акредитације и другим интересантним темама и новинама из те области, а у циљу унапређења и што боље сарадње.
Из тог разлога вас позивамо да нам, путем електронске поште на адресу уредника Билтена office@ats.rs пошаљете предлоге тема о којима бисте желели да читате.
Министарство финансија и привреде, МФП, (садашње Министарство привреде, МП) издало је сет приручника из области инфраструктуре квалитета и техничког законодавства који ће бити од велике помоћи привредницима и другим заинтересованим странама које у пракси примењују законе и техничке прописе. Такође је објављена и Стратегија унапређења система инфраструктуре квалитета за период 2015-2020 у којој су дефинисани приоритети развоја за наредни период у складу са потребама индустрије и актуелним трендовима развоја инфаструктуре квалитета у Европи и свету.
Овде можете преузети документа у .pdf формату.
Институт за стандардизацију (ИСС) објавио je две публикације на српском језику уз подршку Немачког друштва за међународну сарадњу (GIZ), у оквиру програма за развој приватног сектора у Србији – ACCESS.
Публикација „Изградња поверења - комплет алата за оцењивање усаглашености” даје преглед свих аспеката оцењивања усаглашености и намењена је пословним руководиоцима, законодавцима, као и представницима потрошача.
Један од главних начина, на који се стандарди користе као подршка владиним мерама, је позивање на међународне стандарде у техничким прописима што је и представљено у публикацији „Коришћење ISO и IEC стандарда и позивање на њих као подршка јавној политици". То значи да државна управа може да користи ISO и IEC међународне стандарде на различите начине чиме се остварују значајне уштеде у новцу и времену.
![]() |
![]() |
|
„Изградња поверења - Комплет алата за оцењивање усаглашености” | Коришћење ISO и IEC стандарда и позивање на њих као подршка јавној политици |